NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NYS Awards 2023
2023 Fall Edition (December) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Avenue A ” by Stanley Katz

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA – HONORABLE MENTIONS

“ Woody “ by Laurie Brown

“ Cracked “ by Nikhail Asnani

“ The Seduction of Ruby Jewel “ by Donna Loehrer

“ The 28th Amenment “ by Nader Salem

“ The Letters “ by Ms. Michael Angel Johnson

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Election Day “ by Paul Bertera

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ Sex On The Wrong Brain “ by Ard Falten

“ Catastrophe “ by Elâ Sophia

“ The Life & Times of a Cubicle-Crazy Co-Worker! “ by Brett Howard Nelson

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Rollaway “ by Tom McIntire

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ You Are What You Love “ by Christine Oliva-Castillo

“ Gender Reveal Party “ by Michael Isaac Jacobs

“ Amoeba “ by Noreen Quadir

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Not Mrs. Singer “ by John Clive Carter

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Bob and Fanny “ by Howard East

“ Ruby Ridge “ by Lawrence Kane

“ The Last Train From Berlin “ by Kit Wilson

“ Malinalli “ by Isaac Gracia

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Pedigree “ by Maya Adam, Etan Muskat

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Detective Drury-Drones “ by Laura Harvey

“ Tuki the Tiger “ by Alexis Krasilovsky, Shameen Akhtar

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ D.O.T.N. (Demons of the Night) “ by Erick Murph

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Almighty Warriors “ by Robert Boyle

“ The Thief of Dubai “ by Mark W Laing

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Child of the Shroud “ by David Young, Lana White

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Flying Dutchman “ by Razmik Torossian

“ At the Gates of Hades “ by Polykarpos Parioritsas

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ The War Within Her “ by Christian Georges Bruyere

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Personal Recollections of Elisabeth Van Gogh “ by Terry Padgett

“ JDLR “ by Andrew Lane Fox

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Cookbook for Southern Housewives “ by Josie Hull

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Ban The Bullet “ by Salvatore Riggio

“ Mixed Spirits “ by Howard Barry Kaplan

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ The Animated Christmas Special “ by G.Michael Nicolosi, David Hyde, J. Nicolosi

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Oli Lives Here “ by F. Lourans

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Haymaker Lane “ by Aaron Christian Batteau

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Two Tickets “ by Michelle Anderson

“ Green Lines “ Karl Rosso

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Grooves “ by Lisa Rojas

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Gimme Shelter Part Three “ by Kevin O’Neal

“ WorthIt “ by Annika Connor

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Gifted “ by M.K. Thomas

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ No Home Is Space “ by Vitalii Maximov

“ SuperMoon “ by Sophia L Ellis

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Proud Me “ by Jim Poantres

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTION

“ No Flowers Please “ by Maria Ringel 

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Day 365 “ by Paul Cripps

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ The Conversation “ by Sharron Miller

“ Quiet Little Town “ by Richard Christopher Baetens

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ This is Jan “ by Robert Larriviere, Hunter Burke, Nick Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ September “ by Corey Atkins

“ Follycle “ by Tom McIntire

“ Naughty Maids “ by Rommel Rojas

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ The Italian “ by Jesse Locke

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ It Girl “ by Ramone Hamilton

“ The Last Carrot “ by Grace Anne Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Blue Angel “ by Dean Merrick

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Commercial Actress” by Zoé Mahfouz

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Pap’s Trace “ by Cécile Vernant

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Pick-Up “ by Karen Wang

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Alternate Side “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

“ One Night In Reno “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Cretin “ by Kelsie R. Tiller, Lance C. Bradley

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Feel Better “ by Mel Hornyak

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The Bride “ by Emma Norman

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Memoirs of Our Discontent “ by Liam Clements-Pope

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Teeny Moe “ by Paula Bleecker

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ My Last Day “ by Enrico Dorigato

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Long Way Home “ by Terry Luke Podnar

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Home Port “ by Paul Maher

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Remover “ by Glenn Brown

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Daisy “ by Emily Hudson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Healing Stone “ by Alicia Brooke

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ Dead Zeppelin “ by Joe Murray

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Bard “ by Jay Apking, Amanda Cifaldi

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Two Harbors“ by Brian Lange Stemmler

“ The Fig Tree “ by Alessandro Arturo Modonese

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Dome “ by John Edward Ryder

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ On the Verge of Greatness “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Not Today! “ by Judie Fitz

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Unhinged: Nut In Me “ by Gabriella Shamah

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The Harlem Hellfighters “ by Julian King Monroe

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Breathe Right “ by Sal Ramirez

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Fateplay “ by Kate McMorran

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Sands “ by Roy Gomez

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Ruby Co. “ by Nathan  Weiss

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Shadows “ by Michael Angel Johnson

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Greenwood Lights “ by Ken Murrey

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ The Rings Of Kerry “ by Amy Coleen

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ True2U “ by Stephen Michael Salyer

2023 Fall Edition (December) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Avenue A ” by Stanley Katz

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Woody “ by Laurie Brown

“ Cracked “ by Nikhail Asnani

“ The Seduction of Ruby Jewel “ by Donna Loehrer

“ The 28th Amenment “ by Nader Salem

“ The Letters “ by Ms. Michael Angel Johnson

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Election Day “ by Paul Bertera

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ Sex On The Wrong Brain “ by Ard Falten

“ Catastrophe “ by Elâ Sophia

“ The Life & Times of a Cubicle-Crazy Co-Worker! “ by Brett Howard Nelson

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Rollaway “ by Tom McIntire

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ You Are What You Love “ by Christine Oliva-Castillo

“ Gender Reveal Party “ by Michael Isaac Jacobs

“ Amoeba “ by Noreen Quadir

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Not Mrs. Singer “ by John Clive Carter

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Bob and Fanny “ by Howard East

“ Ruby Ridge “ by Lawrence Kane

“ The Last Train From Berlin “ by Kit Wilson

“ Malinalli “ by Isaac Gracia

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Pedigree “ by Maya Adam, Etan Muskat

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Detective Drury-Drones “ by Laura Harvey

“ Tuki the Tiger “ by Alexis Krasilovsky, Shameen Akhtar

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ D.O.T.N. (Demons of the Night) “ by Erick Murph

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Almighty Warriors “ by Robert Boyle

“ The Thief of Dubai “ by Mark W Laing

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Child of the Shroud “ by David Young, Lana White

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Flying Dutchman “ by Razmik Torossian

“ At the Gates of Hades “ by Polykarpos Parioritsas

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ The War Within Her “ by Christian Georges Bruyere

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Personal Recollections of Elisabeth Van Gogh “ by Terry Padgett

“ JDLR “ by Andrew Lane Fox

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Cookbook for Southern Housewives “ by Josie Hull

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Ban The Bullet “ by Salvatore Riggio

“ Mixed Spirits “ by Howard Barry Kaplan

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ The Animated Christmas Special “ by G.Michael Nicolosi, David Hyde, J. Nicolosi

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Christmas Conundrum ”
by Joseph Anthony Francis, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Oli Lives Here “ by F. Lourans

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Haymaker Lane “ by Aaron Christian Batteau

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Two Tickets “ by Michelle Anderson

“ Green Lines “ Karl Rosso

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Grooves “ by Lisa Rojas

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Gimme Shelter Part Three “ by Kevin O’Neal

“ WorthIt “ by Annika Connor

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Gifted “ by M.K. Thomas

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ No Home Is Space “ by Vitalii Maximov

“ SuperMoon “ by Sophia L Ellis

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Proud Me “ by Jim Poantres

BEST STORY/SYNOPSIS FOR FEATURE/TV HONORABLE MENTIONS

“ No Flowers Please “ by Maria Ringel

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Day 365 “ by Paul Cripps

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ The Conversation “ by Sharron Miller

“ Quiet Little Town “ by Richard Christopher Baetens

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ This is Jan “ by Robert Larriviere, Hunter Burke, Nick Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ September “ by Corey Atkins

“ Follycle “ by Tom McIntire

“ Naughty Maids “ by Rommel Rojas

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ The Italian “ by Jesse Locke

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ It Girl “ by Ramone Hamilton

“ The Last Carrot “ by Grace Anne Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Blue Angel “ by Dean Merrick

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Commercial Actress” by Zoé Mahfouz

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Pap’s Trace “ by Cécile Vernant

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Pick-Up “ by Karen Wang

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Alternate Side “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

“ One Night In Reno “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Cretin “ by Kelsie R. Tiller, Lance C. Bradley

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Feel Better “ by Mel Hornyak

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The Bride “ by Emma Norman

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Memoirs of Our Discontent “ by Liam Clements-Pope

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Teeny Moe “ by Paula Bleecker

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ My Last Day “ by Enrico Dorigato

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Long Way Home “ by Terry Luke Podnar

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Home Port “ by Paul Maher

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Remover “ by Glenn Brown

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Daisy “ by Emily Hudson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Healing Stone “ by Alicia Brooke

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ Dead Zeppelin “ by Joe Murray

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Bard “ by Jay Apking, Amanda Cifaldi

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Two Harbors“ by Brian Lange Stemmler

“ The Fig Tree “ by Alessandro Arturo Modonese

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Dome “ by John Edward Ryder

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ On the Verge of Greatness “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Not Today! “ by Judie Fitz

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Unhinged: Nut In Me “ by Gabriella Shamah

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The Harlem Hellfighters “ by Julian King Monroe

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Breathe Right “ by Sal Ramirez

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Fateplay “ by Kate McMorran

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Sands “ by Roy Gomez

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Ruby Co. “ by Nathan  Weiss

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Shadows “ by Michael Angel Johnson

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Greenwood Lights “ by Ken Murrey

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ The Rings Of Kerry “ by Amy Coleen

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ True2U “ by Stephen Michael Salyer

2023 Fall Edition (December) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Avenue A ” by Stanley Katz

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Woody “ by Laurie Brown

“ Cracked “ by Nikhail Asnani

“ The Seduction of Ruby Jewel “ by Donna Loehrer

“ The 28th Amenment “ by Nader Salem

“ The Letters “ by Ms. Michael Angel Johnson

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Election Day “ by Paul Bertera

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ Sex On The Wrong Brain “ by Ard Falten

“ Catastrophe “ by Elâ Sophia

“ The Life & Times of a Cubicle-Crazy Co-Worker! “ by Brett Howard Nelson

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Rollaway “ by Tom McIntire

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ You Are What You Love “ by Christine Oliva-Castillo

“ Gender Reveal Party “ by Michael Isaac Jacobs

“ Amoeba “ by Noreen Quadir

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Not Mrs. Singer “ by John Clive Carter

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Bob and Fanny “ by Howard East

“ Ruby Ridge “ by Lawrence Kane

“ The Last Train From Berlin “ by Kit Wilson

“ Malinalli “ by Isaac Gracia

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Pedigree “ by Maya Adam, Etan Muskat

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Detective Drury-Drones “ by Laura Harvey

“ Tuki the Tiger “ by Alexis Krasilovsky, Shameen Akhtar

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ D.O.T.N. (Demons of the Night) “ by Erick Murph

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Almighty Warriors “ by Robert Boyle

“ The Thief of Dubai “ by Mark W Laing

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Child of the Shroud “ by David Young, Lana White

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Flying Dutchman “ by Razmik Torossian

“ At the Gates of Hades “ by Polykarpos Parioritsas

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ The War Within Her “ by Christian Georges Bruyere

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Personal Recollections of Elisabeth Van Gogh “ by Terry Padgett

“ JDLR “ by Andrew Lane Fox

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Cookbook for Southern Housewives “ by Josie Hull

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Ban The Bullet “ by Salvatore Riggio

“ Mixed Spirits “ by Howard Barry Kaplan

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ The Animated Christmas Special “ by G.Michael Nicolosi, David Hyde, J. Nicolosi

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Oli Lives Here “ by F. Lourans

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Haymaker Lane “ by Aaron Christian Batteau

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Two Tickets “ by Michelle Anderson

“ Green Lines “ Karl Rosso

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Grooves “ by Lisa Rojas

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Gimme Shelter Part Three “ by Kevin O’Neal

“ WorthIt “ by Annika Connor

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Gifted “ by M.K. Thomas

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ No Home Is Space “ by Vitalii Maximov

“ SuperMoon “ by Sophia L Ellis

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Proud Me “ by Jim Poantres

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTION

“ No Flowers Please “ by Maria Ringel

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Day 365 “ by Paul Cripps

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ The Conversation “ by Sharron Miller

“ Quiet Little Town “ by Richard Christopher Baetens

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ This is Jan “ by Robert Larriviere, Hunter Burke, Nick Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ September “ by Corey Atkins

“ Follycle “ by Tom McIntire

“ Naughty Maids “ by Rommel Rojas

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ The Italian “ by Jesse Locke

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ It Girl “ by Ramone Hamilton

“ The Last Carrot “ by Grace Anne Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Blue Angel “ by Dean Merrick

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Commercial Actress” by Zoé Mahfouz

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Pap’s Trace “ by Cécile Vernant

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Pick-Up “ by Karen Wang

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Alternate Side “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

“ One Night In Reno “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Cretin “ by Kelsie R. Tiller, Lance C. Bradley

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Feel Better “ by Mel Hornyak

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The Bride “ by Emma Norman

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Memoirs of Our Discontent “ by Liam Clements-Pope

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Teeny Moe “ by Paula Bleecker

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ My Last Day “ by Enrico Dorigato

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Long Way Home “ by Terry Luke Podnar

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Home Port “ by Paul Maher

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Remover “ by Glenn Brown

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Daisy “ by Emily Hudson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Healing Stone “ by Alicia Brooke

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ Dead Zeppelin “ by Joe Murray

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Bard “ by Jay Apking, Amanda Cifaldi

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Two Harbors“ by Brian Lange Stemmler

“ The Fig Tree “ by Alessandro Arturo Modonese

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Dome “ by John Edward Ryder

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ On the Verge of Greatness “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Not Today! “ by Judie Fitz

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Unhinged: Nut In Me “ by Gabriella Shamah

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The Harlem Hellfighters “ by Julian King Monroe

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Breathe Right “ by Sal Ramirez

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Fateplay “ by Kate McMorran

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Sands “ by Roy Gomez

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Ruby Co. “ by Nathan  Weiss

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Shadows “ by Michael Angel Johnson

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Greenwood Lights “ by Ken Murrey

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ The Rings Of Kerry “ by Amy Coleen

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ True2U “ by Stephen Michael Salyer