NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NYS Awards 2023
2023 Spring Edition Winners and Honorable Mentions List
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

” Seoul’88 ” by Jennifer D’Angelo Kircher, Nancy Stearns Bercaw, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA – HONORABLE MENTIONS

“ Power Play “ by Colin K. Stewart, USA

“ Richard Spong “ by Terry Luke Podnar, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Hawk Moon “ by Cal Athan, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTION

“ The Pickleball Killer “ by Jim Carroll, USA

“ Flickerbeat “ by Dana Hawthorne, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alta California “ by Lynn H. Elliott, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Last Of The Gnostics “ by Don Durrett, USA

“ Making Twain “ by Greg Beattie, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Worth The Weight “ by Peter Panagos, (USA)

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ The Loser’s Club “ by Jonathan Turner Smith, USA

“ Heaven Sent Me “ by Jim Norman

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ My Uncommon Brain “ by TD Heetderks, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ Blood, Scum & Neon Lights “ by Brett Howard Nelson, USA

“ Killer’s Look “ by Alicia Weir, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA WINNER

“ Brothers of Babylon “ by Gabriel Womack, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA HONORABLE MENTIONS

“ Non-Adaptive “ by Steve Fuller, USA

“ Redemption “ by Sully Hernandez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ The Grand Parents “ by Christian Pendered Zur, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ The Smile Of December “ by Jonathan Vickers, USA

“ Greenwood Way “ by Emilio Perez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ L.O.B.E “  by David Hunter Fein, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Nightfall “ by Shawn McLaughlin, USA

“ Woke “ by Stefano Anania, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Scrappers “ by Lily Zimmerman, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Shotgun “ by Adina Miriam Alterman, USA

“ Arco “ by Changyue Liu, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Christmas Conundrum “ by Joseph Anthony Francis, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Orange Oaks “ by Gabby Ria, USA

“ Nirvana “ by Frank Merchant, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Whitney Who “ by Hassan Asali, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ Deep Blue “ by Warren Bouchier, UK

“ Dealer’s Deal “ by Beatrice Keith, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“  East Side Story “ by William C. Swanson, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTION

“ Beano “ by Sally McDermott, USA

“ Eyewitness “ by Harry Fitz, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Rings “ by Cathy Burns, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTION

“ King Of Blades “ by Paul Hikari, USA

“ Hyacinth “ by Lucy Curren, USA

BEST STORY/SYNOPOSIS FOR FEATURE/TV WINNER

“ The Spring “ by Albert Bart, USA

BEST STORY/SYNOPSIS FOR FEATURE/TV HONORABLE MENTIONS

“ Project Black Hungarian “ by Alice N. York, Niall MacRoslin, Germany

“ The Rhapsody “ by Tom Hook, USA

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ With Ample Depth And Powerful Tannins “ by Molly Franklin, USA

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ 509th Radio Research “ by Mark Francis Perlick, USA

“ Notes Of Blood And Bone “ by Lacy Fisher, USA

“ Code Name “Brenda “ “ by John E Thornton, II, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Luna’s Perfect Day “ by Alex Bright, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Zaheera And The Jinn “ by Victoria Dook, Singapore

“ Wager “ by Milo Young, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ The Driver “ by Pauline Griff, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Home Schoolers “ by Jess Lynn, USA

“ Summit Street “ by Elliot Rodriguez, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Spotter “ by Brandon James Tyrie, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ La Prima Caccia “ by Chris Maslen, USA

“ Ice Creamatorium “ by Joshua T McQueen, USA

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Mr. Benson “ by Craig Drew, USA

“ August Breeze “ by Sue Kidman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ What;s In A Name? “ by Michael Moore, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ Flakers “ by Lizzy Bennet, USA

“ The Illussion “ by Darren Wol, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Tunnel “ by Brian Fitz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Da MaN “ by Oronde Lewis, USA

“ Chewy One “ by Jeanne Lee, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Homecoming “ by Christina Hoffman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Horrible Hour “ by Glenn Davis, USA

“ In France “ by Jonathan Baumann, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ The Assistant “ by Dave Peters, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ Blood Moon Orange “ by MaShae Alderman, USA

“ Unfortunate “ by Eddie Halaoui, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Fragile “ by Melissa Frank, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ The Good Girl “ by Ella Murphy, USA

“ Lincoln “ by John Reeves, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Private Eye “ by Colin Brown, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Lights Up” by Alberto Jaen, USA

“ A Quiet Night “ by Sean Kurtz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Songs Of Vengeance “ by Ria Huck, UK

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ My Playground “ by Cecille Ortiz, USA

“ Safety Issues “ by Linda Blake, USA

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Stranded “ by Christiane Lange, Greece

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ Muted “ by Martin Feene, USA

“ Elizabeth Moore “ by Joan Deutch, USA

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ A Spider Sat Beside Her “ by Karen Elaine Lanning, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Outer Bankers “ by Diann Ducharme, USA

“ The Worst Thing You’ve Ever Done “ by Johnny Galvan III, USA

“ Gemini “ by Alex Vickery-Howe

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Our Lady Of Mercy “ by Jean-Paul Morselli, Italy

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ It’s A Fine Day “ by Kent Flaagan, USA

“ You Follow Me “ by Max Mondi, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Healer “ by Karl Foner, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Granger’s Way “ by Robert Wagner, USA

“ Dear Franklin “ by Isabelle Bennet, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Agni “ by Anirudh Iyengar, Christian Zanghellini, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Food Truck Frizz “ by Jorge Miami Berrios, Cezar Arvelo, USA

“ Dogs Not Allowed “ by Jackie D’angelo, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Red Alert “ by Mary Elaine Busch, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Paladin “ by Mark Andrew Pogodzinski, USA

“ Baby Moon “ by Bela Osborne, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Non-vegan “ by Sylivia H. Ellis, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ The Conservationist Paradox “ by Amanda Anette Castillo

“ Pure “ by William McGee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ One Man’s Trash “ by D.F. Wright, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ Samara & City “ by Kacy Boccumini, USA

“ Fox or Not “ by Doug Weiss, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Have You Ever Tried? “ by J. Jones, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ John H. Watson, Crime Doctor “ by Timothy E. Liebe, USA

“ Homemade “ by Chris Lee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Removers “ by Kenneth B. Boyle, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ The Devil Pulls The Strings “ by J.W. Zarek, USA

“ Pablo’s Dream “ by Kyle Waltz, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Raceless “ by Allen Shadow, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTION

“ Bird Eye ” by Debby Rubens, UK

“ The Flowers “ by Finn Leno, USA

FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

” Seoul’88 ”
by Jennifer D’Angelo Kircher, Nancy Stearns Bercaw, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” Power Play ”
by Colin K. Stewart, USA

” Richard Spong ”
by Terry Luke Podnar, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

” Hawk Moon ”
by Cal Athan, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTION

” The Pickleball Killer ”
by Jim Carroll, USA

” Flickerbeat ”
by Dana Hawthorne, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Alta California ”
by Lynn H. Elliott, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” Last Of The Gnostics ”
by Don Durrett, USA

” Making Twain ”
by Greg Beattie, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

” Worth The Weight ”
by Peter Panagos, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” The Loser’s Club ”
by Jonathan Turner Smith, USA

” Heaven Sent Me ”
by Jim Norman, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

” My Uncommon Brain ”
by TD Heetderks, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

” Blood, Scum & Neon Lights ”
by Brett Howard Nelson, USA

” Killer’s Look ”
by Alicia Weir, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA WINNER

” Brothers of Babylon ”
by Gabriel Womack, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA HONORABLE MENTIONS

” Non-Adaptive ”
by Steve Fuller, USA

” Redemption ”
by Sully Hernandez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

” The Grand Parents ”
by Christian Pendered Zur, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” The Smile Of December ”
by Jonathan Vickers, USA

” Greenwood Way ”
by Emilio Perez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER
BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

” L.O.B.E ”
by David Hunter Fein, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

” Nightfall ”
by Shawn McLaughlin, USA

” Woke ”
by Stefano Anania, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Scrappers ”
by Lily Zimmerman, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

” Shotgun ”
by Adina Miriam Alterman, USA

” Arco ”
by Changyue Liu, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Christmas Conundrum ”
by Joseph Anthony Francis, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

” Orange Oaks ”
by Gabby Ria, USA

” Nirvana ”
by Frank Merchant, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

” Whitney Who ”
by Hassan Asali, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

” Deep Blue ”
by Warren Bouchier, UK

” Dealer’s Deal ”
by Beatrice Keith, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” East Side Story ”
by William C. Swanson, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTION

” Beano ”
by Sally McDermott, USA

” Eyewitness ”
by Harry Fitz, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” The Rings ”
by Cathy Burns, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTION

” King Of Blades ”
by Paul Hikari, USA

” Hyacinth ”
by Lucy Curren, USA

BEST STORY/SYNOPOSIS FOR FEATURE/TV WINNER

” The Spring ”
by Albert Bart, USA

BEST STORY/SYNOPSIS FOR FEATURE/TV HONORABLE MENTIONS

” Project Black Hungarian ”
by Alice N. York, Niall MacRoslin, Germany

” The Rhapsody ”
by Tom Hook, USA

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

” With Ample Depth And Powerful Tannins ”
by Molly Franklin, USA

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” 509th Radio Research ”
by Mark Francis Perlick, USA

” Notes Of Blood And Bone ”
by Lacy Fisher, USA

” Code Name “Brenda” ”
by John E Thornton, II, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” Luna’s Perfect Day ”
by Alex Bright, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

” Zaheera And The Jinn ”
by Victoria Dook, Singapore

” Wager ”
by Milo Young, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

” The Driver ”
by Pauline Griff, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” Home Schoolers ”
by Jess Lynn, USA

” Summit Street ”
by Elliot Rodriguez, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

” Spotter ”
by Brandon James Tyrie, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

” La Prima Caccia ”
by Chris Maslen, USA

” Ice Creamatorium ”
by Joshua T McQueen, USA

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

” Save The Boy ”
by Korby Lenker, USA

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

” Mr. Benson ”
by Craig Drew, USA

” August Breeze ”
by Sue Kidman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” What;s In A Name? ”
by Michael Moore, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

” Flakers ”
by Lizzy Bennet, USA

” The Illussion ”
by Darren Wol, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

” The Tunnel ”
by Brian Fitz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” Da MaN ”
by Oronde Lewis, USA

” Chewy One ”
by Jeanne Lee, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Homecoming ”
by Christina Hoffman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

” Horrible Hour ”
by Glenn Davis, USA

” In France ”
by Jonathan Baumann, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER WINNER

” The Assistant ”
by Dave Peters, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

” Blood Moon Orange ”
by MaShae Alderman, USA

” Unfortunate ”
by Eddie Halaoui, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

” Fragile ”
by Melissa Frank, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

” The Good Girl ”
by Ella Murphy, USA

” Lincoln ”
by John Reeves, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Private Eye ”
by Colin Brown, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

” Lights Up ”
by Alberto Jaen, USA

” A Quiet Night ”
by Sean Kurtz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Songs Of Vengeance ”
by Ria Huck, UK

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” My Playground ”
by Cecille Ortiz, USA

” Safety Issues ”
by Linda Blake, USA

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

” Stranded ”
by Christiane Lange, Greece

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

” Muted ”
by Martin Feene, USA

” Elizabeth Moore ”
by Joan Deutch, USA

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

” A Spider Sat Beside Her ”
by Karen Elaine Lanning, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” Outer Bankers ”
by Diann Ducharme, USA

” The Worst Thing You’ve Ever Done ”
by Johnny Galvan III, USA

” Gemini ”
by Alex Vickery-Howe

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

” Our Lady Of Mercy ”
by Jean-Paul Morselli, Italy

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” It’s A Fine Day ”
by Kent Flaagan, USA

” You Follow Me ”
by Max Mondi, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

” The Healer ”
by Karl Foner, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” Granger’s Way ”
by Robert Wagner, USA

” Dear Franklin ”
by Isabelle Bennet, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” Agni ”
by Anirudh Iyengar, Christian Zanghellini, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

” Food Truck Frizz ”
by Jorge Miami Berrios, Cezar Arvelo, USA

” Dogs Not Allowed ”
by Jackie D’angelo, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

” Red Alert ”
by Mary Elaine Busch, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

” Paladin ”
by Mark Andrew Pogodzinski, USA

” Baby Moon ”
by Bela Osborne, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Non-vegan ”
by Sylivia H. Ellis, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

” The Conservationist Paradox ”
by Amanda Anette Castillo

” Pure ”
by William McGee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” One Man’s Trash ”
by D.F. Wright, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

” Samara & City ”
by Kacy Boccumini, USA

” Fox or Not ”
by Doug Weiss, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Have You Ever Tried? ”
by J. Jones, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” John H. Watson, Crime Doctor ”
by Timothy E. Liebe, USA

” Homemade ”
by Chris Lee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

” Removers ”
by Kenneth B. Boyle, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

” The Devil Pulls The Strings ”
by J.W. Zarek, USA

” Pablo’s Dream ”
by Kyle Waltz, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER WINNER

” Raceless ”
by Allen Shadow, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTION

” Bird Eye ”
by Debby Rubens, UK

” The Flowers ”
by Finn Leno, USA

FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

” Seoul’88 ”
by Jennifer D’Angelo Kircher, Nancy Stearns Bercaw, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” Power Play ”
by Colin K. Stewart, USA

” Richard Spong ”
by Terry Luke Podnar, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

” Hawk Moon ”
by Cal Athan, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTION

” The Pickleball Killer ”
by Jim Carroll, USA

” Flickerbeat ”
by Dana Hawthorne, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Alta California ”
by Lynn H. Elliott, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” Last Of The Gnostics ”
by Don Durrett, USA

” Making Twain ”
by Greg Beattie, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

” Worth The Weight ”
by Peter Panagos, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” The Loser’s Club ”
by Jonathan Turner Smith, USA

” Heaven Sent Me ”
by Jim Norman, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

” My Uncommon Brain ”
by TD Heetderks, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

” Blood, Scum & Neon Lights ”
by Brett Howard Nelson, USA

” Killer’s Look ”
by Alicia Weir, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA WINNER

” Brothers of Babylon ”
by Gabriel Womack, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY – USA HONORABLE MENTIONS

” Non-Adaptive ”
by Steve Fuller, USA

” Redemption ”
by Sully Hernandez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

” The Grand Parents ”
by Christian Pendered Zur, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” The Smile Of December ”
by Jonathan Vickers, USA

” Greenwood Way ”
by Emilio Perez, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

” L.O.B.E ”
by David Hunter Fein, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

” Nightfall ”
by Shawn McLaughlin, USA

” Woke ”
by Stefano Anania, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Scrappers ”
by Lily Zimmerman, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

” Shotgun ”
by Adina Miriam Alterman, USA

” Arco ”
by Changyue Liu, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Christmas Conundrum ”
by Joseph Anthony Francis, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

” Orange Oaks ”
by Gabby Ria, USA

” Nirvana ”
by Frank Merchant, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

” Whitney Who ”
by Hassan Asali, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

” Deep Blue ”
by Warren Bouchier, UK

” Dealer’s Deal ”
by Beatrice Keith, UK

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” East Side Story ”
by William C. Swanson, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTION

” Beano ”
by Sally McDermott, USA

” Eyewitness ”
by Harry Fitz, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” The Rings ”
by Cathy Burns, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTION

” King Of Blades ”
by Paul Hikari, USA

” Hyacinth ”
by Lucy Curren, USA

BEST STORY/SYNOPOSIS FOR FEATURE/TV WINNER

” The Spring ”
by Albert Bart, USA

BEST STORY/SYNOPSIS FOR FEATURE/TV HONORABLE MENTIONS

” Project Black Hungarian ”
by Alice N. York, Niall MacRoslin, Germany

” The Rhapsody ”
by Tom Hook, USA

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

” With Ample Depth And Powerful Tannins ”
by Molly Franklin, USA

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” 509th Radio Research ”
by Mark Francis Perlick, USA

” Notes Of Blood And Bone ”
by Lacy Fisher, USA

” Code Name “Brenda” ”
by John E Thornton, II, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” Luna’s Perfect Day ”
by Alex Bright, USA

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

” Zaheera And The Jinn ”
by Victoria Dook, Singapore

” Wager ”
by Milo Young, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

” The Driver ”
by Pauline Griff, USA

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” Home Schoolers ”
by Jess Lynn, USA

” Summit Street ”
by Elliot Rodriguez, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

” Spotter ”
by Brandon James Tyrie, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

” La Prima Caccia ”
by Chris Maslen, USA

” Ice Creamatorium ”
by Joshua T McQueen, USA

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

” Save The Boy ”
by Korby Lenker, USA

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

” Mr. Benson ”
by Craig Drew, USA

” August Breeze ”
by Sue Kidman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” What;s In A Name? ”
by Michael Moore, USA

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

” Flakers ”
by Lizzy Bennet, USA

” The Illussion ”
by Darren Wol, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

” The Tunnel ”
by Brian Fitz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” Da MaN ”
by Oronde Lewis, USA

” Chewy One ”
by Jeanne Lee, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Homecoming ”
by Christina Hoffman, USA

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

” Horrible Hour ”
by Glenn Davis, USA

” In France ”
by Jonathan Baumann, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER WINNER

” The Assistant ”
by Dave Peters, USA

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

” Blood Moon Orange ”
by MaShae Alderman, USA

” Unfortunate ”
by Eddie Halaoui, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

” Fragile ”
by Melissa Frank, USA

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

” The Good Girl ”
by Ella Murphy, USA

” Lincoln ”
by John Reeves, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Private Eye ”
by Colin Brown, USA

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

” Lights Up ”
by Alberto Jaen, USA

” A Quiet Night ”
by Sean Kurtz, USA

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Songs Of Vengeance ”
by Ria Huck, UK

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” My Playground ”
by Cecille Ortiz, USA

” Safety Issues ”
by Linda Blake, USA

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS
BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

” Muted ”
by Martin Feene, USA

” Elizabeth Moore ”
by Joan Deutch, USA

” Stranded ”
by Christiane Lange, Greece

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

” A Spider Sat Beside Her ”
by Karen Elaine Lanning, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

” Outer Bankers ”
by Diann Ducharme, USA

” The Worst Thing You’ve Ever Done ”
by Johnny Galvan III, USA

” Gemini ”
by Alex Vickery-Howe

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

” Our Lady Of Mercy ”
by Jean-Paul Morselli, Italy

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

” It’s A Fine Day ”
by Kent Flaagan, USA

” You Follow Me ”
by Max Mondi, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

” The Healer ”
by Karl Foner, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

” Granger’s Way ”
by Robert Wagner, USA

” Dear Franklin ”
by Isabelle Bennet, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

” Agni ”
by Anirudh Iyengar, Christian Zanghellini, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

” Food Truck Frizz ”
by Jorge Miami Berrios, Cezar Arvelo, USA

” Dogs Not Allowed ”
by Jackie D’angelo, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

” Red Alert ”
by Mary Elaine Busch, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

” Paladin ”
by Mark Andrew Pogodzinski, USA

” Baby Moon ”
by Bela Osborne, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

” Non-vegan ”
by Sylivia H. Ellis, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

” The Conservationist Paradox ”
by Amanda Anette Castillo

” Pure ”
by William McGee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

” One Man’s Trash ”
by D.F. Wright, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

” Samara & City ”
by Kacy Boccumini, USA

” Fox or Not ”
by Doug Weiss, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

” Have You Ever Tried? ”
by J. Jones, Canada

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

” John H. Watson, Crime Doctor ”
by Timothy E. Liebe, USA

” Homemade ”
by Chris Lee, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

” Removers ”
by Kenneth B. Boyle, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

” The Devil Pulls The Strings ”
by J.W. Zarek, USA

” Pablo’s Dream ”
by Kyle Waltz, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER WINNER

” Raceless ”
by Allen Shadow, USA

BEST TV PILOT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTION

” Bird Eye ”
by Debby Rubens, UK

” The Flowers ”
by Finn Leno, USA