NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NEW YORK SCREENWRITING AWARDS
NYS Awards 2023
2024 Winter Edition (March) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Summer of Stirrings “ by Anthony Severe

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA – HONORABLE MENTIONS

“ Olvidado “ by D. B. Roderick
“ Ingénue “ by Elâ Sophia
“ The Real McCoy “ by Monika Bibik
“ Found in Space “ by Jack Amsler

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ The Greenest Day “ N. D. Darren

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ The Dinosaur Bowl “ by Herbert Forrest McCollom

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Backen “ by Tony Gandia

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ Wanting Found “ by Douglas Hall

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The King’s Friend “ by Vladimir Vassilenko

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Sacajawea, The Windcatcher “ by Jane L. Fitzpatrick

“ Joe Gans “ by Colleen K. Aycock

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Wallace “ by Dan Fittz

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Krysta’s Christmas “ by Sam L. Siragusa

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Mermaid “ by Adam Hampton

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Sicilians “ by Frank p. Mancuso
“ The Last Guardian “ by Isaac Molina III

“ Separated By Force “ by John Ravitz
“ No. 5 “ by Sam Aotaki

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Tenderwood “ by Michele Powles

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Cellmate Vanishes “ by Jim Griffin
“ Assassination of President Duke “ by Xi Ren

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Grounded in Éire “ by Ralph Keefer

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Milly Zen “ by Frank Blaney

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Sandstorm “ by Terry Luke Podnar

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Single Girl’s Guide to Narcissistis “ by Diane Thomassin, Michael Miceli
“ Spiralmind “ by Benito F Perez, Jackson J Smith

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Oliver Who “ by Sam Murphy

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ How I Overcame Middle School “ by Vaniece Washington

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Fun City “ by Gordon Rayfield

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Death Exhibition “ by Julie A. Thornton

BEST FEATURE SCREENPLAY DOCUMENTARY WINNER

“ Brooklyn Hway “ by C. Zimmerman

BEST FEATURE SCREENPLAY DOCUM HONORABLE MENTION

“ My McGee “ by Hannah Piertz

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ The Guru “ by Ken Brown

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ Sweetener “ by William Rush
“ The Ghosts of Crystal Lake “ by Mario G. Lopez

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ U turn “ by Terry Nygauz

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTION

“ Hyacinth “ by Pat Louirre

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Penumbra “ by Sandro Hernandez Oritz

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ It Is The Same “ by Bryan Huynh
“ Silent Redemption. “ by Ami Brown

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Headmates “ by Jade Davies

BEST SHORT SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ Prize Sheep “ by Laura Jefferies

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Motorhead Fusion “ by Taylor Louise Veronica Desjardins

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Lucky Mayor “ by Lucy Carolls

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Seven Five Five “ by Shani Carter

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ The Petrified Florist “ by Richard Levine

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ Heaven, Hell, and Me “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Ghost “ by Dan Bi

BEST SHORT SCREENPLAY DOCUMENTARY WINNER

“ Paint To Black “ Katie Baumann

BEST SHORT SCREENPLAY DOCUMENT HONORABLE MENTIONS

“ The Greek “ by Sal Locke

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Fireflies “ by Lauryna Heck

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ Sleeping in the fire – NYSC “ by Viktor Heiczman

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Purple Eagles “ by Jenn Philips

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ What I’d Give You “ by Spencer Lynn

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Sundays “ by Erin Brynt

BEST SHORT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Theodore’s Plate “ by Stephen Wade Nebgen, Anthony Severe, Jr.

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Bagel Dog “ by Tracy L. Swanson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ The Bridges “ by Troy Burns

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Hollywood Ghostwriter “ by Melanie Villines

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Burke and Hare – The West Port Murders “ by Stephen Hall
“ Romeo Rising “ by Fonde Taylor
“ The 100-Yard War “ by Cody Schlegel

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Huttons “ by Karl Mui

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Survival “ by Alicia Pozsony

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Stocktonian Exchange – Kill Your Spirits “ by Hannah Rose Vernot

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Jamie’s Just Great “ by Ken Klein, Win Hahn
“ My Favorite Narcissist “ by Diane Thomassin
“ Pepper and Mickey “ by Miranda Fayne

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT THRILLER WINNER

“ Tracer “ by Julia Campanelli

BEST TV PILOT SCREENPLAYLER THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ Last Seen Alive “ by Jillian Lynn Lozano

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Miss Maloney “ by Hallie Merchant

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The First Nation “ by Andre Melikian

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Little Italo “ by Mattia Simioni

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ Sacramento “ by Garry Scott

2023 Fall Edition (December) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Avenue A ” by Stanley Katz

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Woody “ by Laurie Brown

“ Cracked “ by Nikhail Asnani

“ The Seduction of Ruby Jewel “ by Donna Loehrer

“ The 28th Amenment “ by Nader Salem

“ The Letters “ by Ms. Michael Angel Johnson

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Election Day “ by Paul Bertera

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ Sex On The Wrong Brain “ by Ard Falten

“ Catastrophe “ by Elâ Sophia

“ The Life & Times of a Cubicle-Crazy Co-Worker! “ by Brett Howard Nelson

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Rollaway “ by Tom McIntire

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ You Are What You Love “ by Christine Oliva-Castillo

“ Gender Reveal Party “ by Michael Isaac Jacobs

“ Amoeba “ by Noreen Quadir

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Not Mrs. Singer “ by John Clive Carter

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Bob and Fanny “ by Howard East

“ Ruby Ridge “ by Lawrence Kane

“ The Last Train From Berlin “ by Kit Wilson

“ Malinalli “ by Isaac Gracia

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Pedigree “ by Maya Adam, Etan Muskat

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Detective Drury-Drones “ by Laura Harvey

“ Tuki the Tiger “ by Alexis Krasilovsky, Shameen Akhtar

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ D.O.T.N. (Demons of the Night) “ by Erick Murph

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Almighty Warriors “ by Robert Boyle

“ The Thief of Dubai “ by Mark W Laing

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Child of the Shroud “ by David Young, Lana White

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Flying Dutchman “ by Razmik Torossian

“ At the Gates of Hades “ by Polykarpos Parioritsas

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ The War Within Her “ by Christian Georges Bruyere

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Personal Recollections of Elisabeth Van Gogh “ by Terry Padgett

“ JDLR “ by Andrew Lane Fox

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Cookbook for Southern Housewives “ by Josie Hull

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Ban The Bullet “ by Salvatore Riggio

“ Mixed Spirits “ by Howard Barry Kaplan

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ The Animated Christmas Special “ by G.Michael Nicolosi, David Hyde, J. Nicolosi

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

” Christmas Conundrum ”
by Joseph Anthony Francis, USA

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Oli Lives Here “ by F. Lourans

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Haymaker Lane “ by Aaron Christian Batteau

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Two Tickets “ by Michelle Anderson

“ Green Lines “ Karl Rosso

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Grooves “ by Lisa Rojas

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Gimme Shelter Part Three “ by Kevin O’Neal

“ WorthIt “ by Annika Connor

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Gifted “ by M.K. Thomas

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ No Home Is Space “ by Vitalii Maximov

“ SuperMoon “ by Sophia L Ellis

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Proud Me “ by Jim Poantres

BEST STORY/SYNOPSIS FOR FEATURE/TV HONORABLE MENTIONS

“ No Flowers Please “ by Maria Ringel

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Day 365 “ by Paul Cripps

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ The Conversation “ by Sharron Miller

“ Quiet Little Town “ by Richard Christopher Baetens

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ This is Jan “ by Robert Larriviere, Hunter Burke, Nick Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ September “ by Corey Atkins

“ Follycle “ by Tom McIntire

“ Naughty Maids “ by Rommel Rojas

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ The Italian “ by Jesse Locke

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ It Girl “ by Ramone Hamilton

“ The Last Carrot “ by Grace Anne Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Blue Angel “ by Dean Merrick

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Commercial Actress” by Zoé Mahfouz

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Pap’s Trace “ by Cécile Vernant

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Pick-Up “ by Karen Wang

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Alternate Side “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

“ One Night In Reno “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Cretin “ by Kelsie R. Tiller, Lance C. Bradley

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Feel Better “ by Mel Hornyak

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The Bride “ by Emma Norman

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Memoirs of Our Discontent “ by Liam Clements-Pope

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Teeny Moe “ by Paula Bleecker

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ My Last Day “ by Enrico Dorigato

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Long Way Home “ by Terry Luke Podnar

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Home Port “ by Paul Maher

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Remover “ by Glenn Brown

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Daisy “ by Emily Hudson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Healing Stone “ by Alicia Brooke

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ Dead Zeppelin “ by Joe Murray

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Bard “ by Jay Apking, Amanda Cifaldi

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Two Harbors“ by Brian Lange Stemmler

“ The Fig Tree “ by Alessandro Arturo Modonese

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Dome “ by John Edward Ryder

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ On the Verge of Greatness “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Not Today! “ by Judie Fitz

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Unhinged: Nut In Me “ by Gabriella Shamah

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The Harlem Hellfighters “ by Julian King Monroe

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Breathe Right “ by Sal Ramirez

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Fateplay “ by Kate McMorran

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Sands “ by Roy Gomez

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Ruby Co. “ by Nathan  Weiss

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Shadows “ by Michael Angel Johnson

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Greenwood Lights “ by Ken Murrey

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ The Rings Of Kerry “ by Amy Coleen

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ True2U “ by Stephen Michael Salyer

2023 Fall Edition (December) Winners & Honorable Mentions List (NEW)
FEATURES
BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Avenue A ” by Stanley Katz

BEST FEATURE SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Woody “ by Laurie Brown

“ Cracked “ by Nikhail Asnani

“ The Seduction of Ruby Jewel “ by Donna Loehrer

“ The 28th Amenment “ by Nader Salem

“ The Letters “ by Ms. Michael Angel Johnson

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Election Day “ by Paul Bertera

BEST FEATURE SCREENPLAY COMEDY – HONORABLE MENTIONS

“ Sex On The Wrong Brain “ by Ard Falten

“ Catastrophe “ by Elâ Sophia

“ The Life & Times of a Cubicle-Crazy Co-Worker! “ by Brett Howard Nelson

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ Rollaway “ by Tom McIntire

BEST FEATURE SCREENPLAY LGBTQI HONORABLE MENTIONS

“ You Are What You Love “ by Christine Oliva-Castillo

“ Gender Reveal Party “ by Michael Isaac Jacobs

“ Amoeba “ by Noreen Quadir

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Not Mrs. Singer “ by John Clive Carter

BEST FEATURE SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Bob and Fanny “ by Howard East

“ Ruby Ridge “ by Lawrence Kane

“ The Last Train From Berlin “ by Kit Wilson

“ Malinalli “ by Isaac Gracia

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ Pedigree “ by Maya Adam, Etan Muskat

BEST FEATURE SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Detective Drury-Drones “ by Laura Harvey

“ Tuki the Tiger “ by Alexis Krasilovsky, Shameen Akhtar

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION WINNER

“ D.O.T.N. (Demons of the Night) “ by Erick Murph

BEST FEATURE SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ The Almighty Warriors “ by Robert Boyle

“ The Thief of Dubai “ by Mark W Laing

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER WINNER

“ Child of the Shroud “ by David Young, Lana White

BEST FEATURE SCREENPLAY THRILLER HONORABLE MENTIONS

“ The Flying Dutchman “ by Razmik Torossian

“ At the Gates of Hades “ by Polykarpos Parioritsas

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ The War Within Her “ by Christian Georges Bruyere

BEST FEATURE SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTION

“ Personal Recollections of Elisabeth Van Gogh “ by Terry Padgett

“ JDLR “ by Andrew Lane Fox

BEST FEATURE SCREENPLAY USA WINNER

“ Cookbook for Southern Housewives “ by Josie Hull

BEST FEATURE SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Ban The Bullet “ by Salvatore Riggio

“ Mixed Spirits “ by Howard Barry Kaplan

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ The Animated Christmas Special “ by G.Michael Nicolosi, David Hyde, J. Nicolosi

BEST FEATURE SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Oli Lives Here “ by F. Lourans

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Haymaker Lane “ by Aaron Christian Batteau

BEST FEATURE SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTION

“ Two Tickets “ by Michelle Anderson

“ Green Lines “ Karl Rosso

BEST FEATURE SCREENPLAY NY WINNER

“ Grooves “ by Lisa Rojas

BEST FEATURE SCREENPLAY NY HONORABLE MENTION

“ Gimme Shelter Part Three “ by Kevin O’Neal

“ WorthIt “ by Annika Connor

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Gifted “ by M.K. Thomas

BEST FEATURE SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTION

“ No Home Is Space “ by Vitalii Maximov

“ SuperMoon “ by Sophia L Ellis

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Proud Me “ by Jim Poantres

BEST FEATURE/TV PILOT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTION

“ No Flowers Please “ by Maria Ringel

SHORTS
BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ Day 365 “ by Paul Cripps

BEST SHORT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ The Conversation “ by Sharron Miller

“ Quiet Little Town “ by Richard Christopher Baetens

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ This is Jan “ by Robert Larriviere, Hunter Burke, Nick Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ September “ by Corey Atkins

“ Follycle “ by Tom McIntire

“ Naughty Maids “ by Rommel Rojas

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ The Italian “ by Jesse Locke

BEST SHORT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ It Girl “ by Ramone Hamilton

“ The Last Carrot “ by Grace Anne Lavin

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Blue Angel “ by Dean Merrick

BEST SHORT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Commercial Actress” by Zoé Mahfouz

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY WINNER

“ Doors “ by Serena Norr

BEST SHORT SCREENPLAY FAMILY HONORABLE MENTIONS

“ Pap’s Trace “ by Cécile Vernant

BEST SHORT SCREENPLAY NY WINNER

“ The Pick-Up “ by Karen Wang

BEST SHORT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ Alternate Side “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

“ One Night In Reno “ by Armand Arekian

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR WINNER

“ Cretin “ by Kelsie R. Tiller, Lance C. Bradley

BEST SHORT SCREENPLAY HORROR HONORABLE MENTIONS

“ Feel Better “ by Mel Hornyak

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ The Bride “ by Emma Norman

BEST SHORT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ Memoirs of Our Discontent “ by Liam Clements-Pope

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN WINNER

“ Teeny Moe “ by Paula Bleecker

BEST SHORT SCREENPLAY EUROPEAN HONORABLE MENTIONS

“ My Last Day “ by Enrico Dorigato

BEST SHORT SCREENPLAY USA WINNER

“ Long Way Home “ by Terry Luke Podnar

BEST SHORT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Home Port “ by Paul Maher

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Remover “ by Glenn Brown

BEST SHORT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Daisy “ by Emily Hudson

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS WINNER

“ Healing Stone “ by Alicia Brooke

BEST SHORT STORY/SYNOPSIS HONORABLE MENTIONS

“ Dead Zeppelin “ by Joe Murray

TV PILOTS
BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA WINNER

“ The Bard “ by Jay Apking, Amanda Cifaldi

BEST TV PILOT SCREENPLAY DRAMA HONORABLE MENTIONS

“ Two Harbors“ by Brian Lange Stemmler

“ The Fig Tree “ by Alessandro Arturo Modonese

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY WINNER

“ Dome “ by John Edward Ryder

BEST TV PILOT SCREENPLAY NY HONORABLE MENTIONS

“ On the Verge of Greatness “ by Andrew Ravaschiere, Hailey Reede

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY WINNER

“ Not Today! “ by Judie Fitz

BEST TV PILOT SCREENPLAY COMEDY HONORABLE MENTIONS

“ Unhinged: Nut In Me “ by Gabriella Shamah

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL WINNER

“ Alabama Road “ by Pam Reilly

BEST TV PILOT SCREENPLAY HISTORICAL HONORABLE MENTIONS

“ The Harlem Hellfighters “ by Julian King Monroe

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA WINNER

“ Barstow “ by Brittany Scott Smith, Arjay Smith

BEST TV PILOT SCREENPLAY USA HONORABLE MENTIONS

“ Cheat Fate “ by Alberto Jaen

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT WINNER

“ Breathe Right “ by Sal Ramirez

BEST TV PILOT SCREENPLAY STUDENT HONORABLE MENTIONS

“ Fateplay “ by Kate McMorran

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION WINNER

“ The Sands “ by Roy Gomez

BEST TV PILOT SCREENPLAY ANIMATION HONORABLE MENTIONS

“ Ruby Co. “ by Nathan  Weiss

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION WINNER

“ Shadows “ by Michael Angel Johnson

BEST TV PILOT SCREENPLAY ACTION HONORABLE MENTIONS

“ Greenwood Lights “ by Ken Murrey

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA WINNER

“ The Rings Of Kerry “ by Amy Coleen

BEST TV PILOT SCREENPLAY LGBTQIA HONORABLE MENTIONS

“ True2U “ by Stephen Michael Salyer